Аршанскі этнаграфічны музей «Млын»

Аршанскі этнаграфічны музей «Млын» размясціўся ў будынку старажытнага вадзянога млына, які быў пабудаваны ў 1902 годзе на сродкі гарадской управы на штучна створаным канале, што злучае рэкі Аршыца і Дняпро. Аршанскі млын з'яўляецца помнікам прамысловай архітэктуры. Трэба адзначыць, што гарадскі млын, быў адным з буйнейшых не толькі ў Аршанскім павеце, але і наогул у Магілёўскай губерні, у склад якой у пачатку ХХ стагоддзя ўваходзіла Орша.

У 1991 годзе па праграме «Адраджэнне» пачалася рэканструкцыя будынка. Рэстаўрацыя помніка архітэктуры была паспяхова завершана да канца 1994 года, а 23 чэрвеня 1995 года ў ім адкрыўся Аршанскі этнаграфічны музей «Млын». Пастановай Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь ад 14 мая 2007 года № 578 будынку музея «Млын» прысвоены статус гісторыка-культурнай каштоўнасці катэгорыі «2», якая ўнесена ў Дзяржаўны спіс гісторыка-культурнай спадчыны Рэспублікі Беларусь. Да нашых дзён млын захаваў асаблівасці прамысловай архітэктуры пачатку ХХ стагоддзя.

Музей размясціўся на трох паверхах, маючы дзве залы асноўнай экспазіцыі. У першай частцы экспазіцыі, якая носіць назву «Хлеб наш надзённы» прадстаўлены прадметы, якія раней выкарыстоўвалі сяляне пры пасяўных работах і ў працэсе жніва. Акрамя гэтага ў экспазіцыі прадстаўлены бытавыя рэчы, якія могуць расказаць пра простыя будні беларускага сялянства: бочкі, ўзоры тавараў, якія сяляне вывозілі на базар. Тут жа можна азнаёміцца з макетам сялянскага дома, да якога дадаецца апісанне ўнутранай планіроўкі будынка.

Другая частка экспазіцыі – “Святло душы і таленту” размяшчаецца на другім паверсе. Тут наведвальнікаў чакае знаёмства з прадметамі рамеснай творчасці ХІХ – пачатку ХХ стагоддзя, а таксама з прадметамі, якія адлюстроўваюць духоўную культуру. У экспазіцыі можна ўбачыць велізарную колькасць вышываных ручнікоў, якія ўражваюць сваімі ўзорамі і расфарбоўкамі. Немалую гістарычную каштоўнасць уяўляе калекцыя традыцыйных нацыянальных жаночых строяў, якія беларускія сялянкі апраналі па буднях і ў святочныя дні. З вырабаў сучасных майстроў асабліва можна адзначыць абразы ручной работы, якія стварыла аршанская мастачка В. Янкоўская.

У ніжняй частцы будынка знаходзіцца асобнае памяшканне для правядзення часовых выстаў.